0

Sabah dinamik olmanın sırları

Sabahları yorgun oluyor ve uyanamıyorsanız işte yapmanız gerekenler…

İnsan vücudunun ihtiyacı olan uyku süresi günde 8 saattir. Uzmanlarca kanıtlanmış olan bu süre bazen hayatımızda süregelen olaylar sebebiyle artış ya da azalma gösterebilir. Günlük uyku süremiz kadar uyuduğumuzda sabahları dinç ve dinlenmiş olarak uyanmamız gerekirken son günlerde herkesin ağzından duyduğum bir yakarış var: Sabahları elimi kolumu kaldıramayacak kadar yorgun uyanıyorum!

Kronik yorgunluk günlük hayatımızı ciddi oranda etkileyecek bir durum. Peki bunun bir çözümü yok mu?

“Neden yorgun uyanıyorum?” sorusuna cevap arıyor ve bu sorunu en kısa zamanda aşmak istiyorum diyorsanız işte yapılması gerekenler…

1-DUYGUSAL SORUNLAR

Her birimizin bazı zamanlar acıtan olaylar vardır; bir de bunlara duygusal sendromlar eklendiğinde olayların içinden çıkılmaz bir hale geldiğini görürüz. Sürekli depresif hissetmek ve üzgün uyumak vücuda kas ağrısı ve halsizlik olarak dönebilir. Bu da şüphesiz ki sizi en savunmasız olduğunuz ilk uyanma anında yakalar.

2-KAFEİN TÜKETİMİNE DIKKAT

Aşırı  tüketilen kafeinli içecekler ve doktor kontrolü olmadan kullanılan ilaçlar kalp atım hızının artmasına, tansiyon yüksekliğine ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Özellikle kahve ve çayı çok fazla tüketmekten kaçınmalısınız.

3-DENGESİZ BESLENME

Diyetisyen yardımı almadan kafamıza göre hazırladığımız yemek reçeteleri ve şok diyetler vücudumuzu olumsuz etkilemektedir. Zayıflamak uğruna yaptığımız katı diyetler vücudumuzda metabolik dengesizliklere sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra bayılmalar, kalpte ritm bozuklukları hatta kalp krizlerine bile sebebiyet vermektedir. Bu yüzden yapılan diyetlere çok dikkat edilmeli dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

4-SABAHLARI SÜREKLİ ERTELENEN ALARM

Sabahları çalan o alarma hepimiz sinirleniyoruz ve defalarca erteleyerek yataktan kalkmıyoruz. Oysaki sabahları yorgun uyanmamıza sebep olacak gizli düşmanlardan biri de budur. Alarmları ertelerken o kısa uykular arasında gidip geliriz. Bir yandan kalkmak ister bir yandan içimizden 5 dakikadan bir şey olmaz düşüncesine kapılırız. Bu kısa alarmlar arasındaki uyku ve uyanıklık hali yataktan çıktığımızda daha yorgun hissetmemize sebebiyet vermektedir. Bu yüzden alarmı ertelemeden kendinizi zorlayarak da olsa uyanmalısınız.

5-ODAYI KARARTMAYIN

Perdeleri sıkıca kapatıp karanlıkta uyumayı hepimiz çok severiz. ama sabahları o kasvetli ortamın havasından bir türlü çıkamayız. Oysa perdeler açık olsa ve ışığın odamıza dolmasına izin versek odaya dolan ışık sebebiyle vücudumuzda uyanması gerektiği sinyalini alacaktır.

5-DUŞ ALARAK UYUMAYIN

Uyku öncesi duş almanın vücuda iyi geldiği ve güzel bir uykuya zemin hazırladığı söylenir oysa tam tersidir. Güne zinde başlamak ve dinç uyanmak isteyenler sabah alınan ılık bir duş size daha iyi hissettirecektir.

 

admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir